Strona główna
 
CHIPTUNING     ZAWIESZENIE     MODYFIKACJE SILNIKA     TURBO     HAMOWNIA         
 
Informacje o nas Dojazd - mapa Galeria - wykresy Kontakt z nami

Hamownia podwoziowa inercyjna od Grabowski Motor Sport

Pomiary na hamowni to nieodzowny element tuningu. Ich wyniki są często porównywane z innymi samochodami, nierzadko tez decydują o wyborze tunera, jak i określają zadowolenie klienta z przeprowadzonej modyfikacji.

Należy jednak pamiętać ze hamownia jest elementem pomiarowym a nie jak niektórzy mylnie interpretują urządzeniem diagnostycznym.

Dlatego też może okazać się, że bardzo duży przyrost mocy po chiptuningu (tak cieszacy własciciela) jest okupiony nadmiernym wysileniem osprzętu np: turbosprężarki.

Sprawdzić to można tylko i wyłącznie za pomocą odpowiednich programów diagnostycznych i tutaj dopiero można określić poprawność modyfikacji

Trzeba też wziąć poprawkę na wyniki z "rolek". Temperatura otoczenia, paliwo, jak i bieg na którym auto jest hamowane maja spory wpływ na wynik, który należy traktować jako ciekawostkę a nie wyrocznie.
Z naszego doświadczenia powiedzieć możemy ze często auta które troszkę słabiej "tuningowały" się na hamowni, na ulicy sa wyraźnie szybsze od tych z "dużymi" cyferkami.
Najważniejsze są przebiegi krzywych mocy i momentu a nie wartości skrajne odnoszące się do mocy maksymalnej.

Bardzo nas rozbawia swoisty wyścig zbrojeń zauważalny w przypadku tanich programów (gotowców) wgrywanych przez nie wykwalifikowany personel. Zazwyczaj obiecywane przyrosty po tych zabiegach przynajmniej na papierze są co najmniej zastanawiające. No ale przecież trzeba być lepszym od konkurencji wiec dodamy pare KM do wyniku mojego rywala....
Poł biedy jeśli tylko wynik jest zawyżony....gorzej jak "tjuner" chce naprawdę za dużo wycisnąć z silnika co często kończy sie dosc poważna awaria....a klient i tak te 5KM by nie poczuł a silnik obciążony został ponad możliwości podzespołów.

Umiar i rozwaga w przypadku tuningowania silników to decydujące parametry jesli auto ma pokonać spory przebieg bezawaryjnie. Co innego gdy buduje się jednostki do sportu. Tam nie liczy sie na długotrwale obciążenie motoru a wynik. Ma być jak najwyższy i koniec kropka.
W naszej galerii 95% wykresów dotyczy aut które zostały przygotowane do codziennej eksploatacji z bezobsługowościa bliska seryjnemu pojazdowi.
Te kilka % to wyczynowe perełki stworzone dla testów, zabawy albo pod konkretne zawody